Cikkek
Megállítható-e az öregedés?
MECENATÚRA-MEC_N_24 149246
Tudomány-népszerűsítés (tudománykommunikáció), közösségi tudomány támogatása
A pályázati alprogram célja – a tudomány iránti társadalmi bizalom erősítése, a tudományos eredmények széles körben történő népszerűsítése és a közösségi tudomány (citizen science) támogatása érdekében – a tudomány eredményeit és társadalmi hatásait a széles közönség számára közérthetően bemutató, bárki által szabadon hozzáférhető elektronikus média kampány támogatása.
A projekt keretében bemutatni és népszerűsíteni kívánt kutatás, illetve tudományos eredmények fő kérdésköre:
Megelőzhetők, megállíthatók vagy akár visszafordíthatók-e az öregedés hatásai?
A geriátriai szindrómák befolyásolásának lehetőségei a tudomány legújabb eredményeinek tükrében.
Projektünk célja, hogy a még nem publikált eredményeink ismertetésével ráirányítsa a figyelmet a fiatalság megtartásának egészségügyi jelentőségére és annak epi/genetikai hátterére. Célunk paradigmaváltó megközelítésekkel rámutatni a fiatalság egészséges megtartásának, a “sikeres öregedésnek” az elérhetőségére és bemutatni az öregedés mechanizmusaiba való beavatkozás kérdéskörével kapcsolatos új, paradigmaváltó ismereteket.
Egyre jobban értjük az öregedési jellemzők, a „hallmarks of ageing” kialakulásának mechanizmusait. Elsődleges a fokozatosan kialakuló sejtszintű információs válság, melynek során az epigenom kedvezőtlen változásai sérülékennyé teszik a genomot. Az epimutációkat mutációk kísérik és viszont.
A kialakuló mozaikosság rontja a szövetek integritását és regenerációs képességeit. Fokozatosan emelkedik a gyulladásos citokineket termelő scenescens sejtek aránya. Emiatt az immunrendszer egyre összerendezetlenebbül képes csak a feladatait ellátni. A sejt és szövetszintű változások, idővel alacsony fokú, de mindenhol jelenlévő, krónikus gyulladáshoz vezetnek. Az „inflammageing” az időskori krónikus betegségek kialakulásának alapja.
Az öröklött génkészlet lényeges, de adott, az epigenom viszont plasztikus. Alakítani képes a környezet, a táplálkozás, mozgás, a mentális egészség, a környezeti toxin expozíciók, szokásaink vagy tapasztalataink. Epi/genetikus védő molekulák, és a kromatin módosító enzimek kofaktoraiként működő molekulák klinikai kipróbálásai is folynak.
Mindezekből a fő információ, hogy az öregedés rontja az érzékszervi, motoros és kognitív funkciókat, és ezáltal csökkenti az életminőséget. A nem fertőző, krónikus betegségek előfordulása az életkorral együtt emelkedik. Az epigenetikai mechanizmusok pedig jelentősen befolyásolhatják a génexpressziót, a sejtdifferenciálódást, a szövetek fejlődését és a betegségekre való fogékonyságot és rajtunk múlik, hogy ezek micsodák, ugyanis lehetnek végő molekulák és roncsolók is. Ugyanis a környezeti expozíciók károsíthatják az egyén epigenomját és ezáltal módosítva a betegség kockázatát, és részben felelősek lehetnek az összes rák növekvő arányáért. Viszont ez lehet az is, ami gyógyít bennünket. A környezeti tényezők közé tartozik ugyanis a viselkedés, az alvás, a táplálkozás, valamint a vegyi anyagok és a bioaktív tápanyagok védő epigenetikai módosításokat is kiválthatnak az egyén élete során. Kulcsfontosságú tényező a mentális egészség. Ugyanis a tudatunk, a gondolataink közvetlenül hatnak a testi és mentális jóllétünkre. Az életmódbeli tényezők epigenetikai mechanizmusok révén befolyásolják az emberi egészséget és az utódokat. A gének kifejeződésének változatait az epigenetika befolyásolja, amely életünk tapasztalataitól és szokásaitól, ideértve a táplálkozást, a mentális egészséget és a környezeti toxin expozíciókat is, függ. A tudat, a viselkedés, a tápanyagok és a szennyezőanyagok molekuláris hatásainak megértése fontos lehet megelőző stratégiák és személyre szabott egészségügyi programok kidolgozásához.
Kedvezményezett neve: Fontanus Központ Kft.
Projekt címe: Megelőzhetők, megállíthatók vagy akár visszafordíthatók az öregedés hatásai? A geriátriai szindrómák befolyásolásának lehetőségei a tudomány legújabb eredményeinek tükrében
Támogatás összege: 6 952 000 Ft
Projekt futamideje: 12 hónap
Projekt azonosító száma: MEC_N_24 Tudományos eredmények népszerűsítése 149246